Moja otužovacia sezóna 2018/2019

Moja otužovacia sezóna 2018/2019

otuzovacia sezona 2018/2019

Tento rok som externú otužovaciu sezónu začala neplánovane, vďaka nápadu kamarátky Marcelky, ktorá si kúpanie v chladnej vode chcela vyskúšať. Veľmi sa jej to zapáčilo, z čoho mám veľkú radosť.


Nasledujú krátke príspevky s videami z jednotlivých kúpaní – môj otužilecký denník. Príjemné pozeranie a verím, že aj motivovanie.


Zahájenie sezóny – Vajnorské jazero, 10. 10. 2018

Marcelka prišla s nápadom skúsiť sa okúpať v studenej vode, čo doteraz ešte nikdy neurobila. Myslím, že táto idea prišla v pravý čas. Hehe, vždy je pravý. 😉 Rada som ju v tejto crazy myšlienke podporila a vybrali sme sa spolu na Vajnorské jazero v Bratislave. Počasie bolo nádherné, slnečné, takže ideál na prvý chladový zážitok.

Vďaka Wim Hof metóde som k chladu začala pristupovať inak a to som sa snažila odovzdať aj Marcelke počas kúpania. Prijať chlad a nechať ho ísť, vnímať svoj dych a seba. Myslím, že to zvládla bravúrne. Z vody bola nadšená, necítila, že by jej bolo zima a veľmi sa jej to páčilo. Takže, na moju radosť to vyzerá, že ideme ďalej.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 23° C
 • teplota vody: cca 17° C
 • pobyt vo vode: 8 minút


Vajnorské jazero, 14. 10. 2018

Náš druhý vstup s Marcelkou v sezóne. Keďže sa jej prvé kúpanie veľmi páčilo, pokračujeme ďalej. Aj dnes nám vyšlo krásne počasie, slniečko príjemne hrialo a ani sme sa nenazdali a vo vode sme boli 15 minút. Úžasné zážitky, skvelé pocity. Zároveň, pri tomto kúpaní som si pripomenula svoje začiatky, keďže pred dvoma rokmi, 15. 10. 2016 začalo moje otužovacie dobrodružstvo. Apropo, dnes po plávaní Marcelka skúsila šoférovať naboso prvýkrát v živote, a šlo jej to perfektne a bez problémov. Veľmi ma to potešilo.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 23° C
 • teplota vody: cca 17° C
 • pobyt vo vode: 15 minút


Vajnorské jazero – 16. 10. 2018

Dnes sme sa s Marcelkou dostali do vody až v podvečerných hodinách, čo bolo teplotne cítiť. Na našu veľkú radosť vykuklo slniečko a potešilo nás svojimi teplými lúčmi. Vo vode nám bolo veľmi príjemne, opäť sme sa trochu zabudli v tej eufórii. Dnes po plávaní som už mala prvé náznaky triašky. Ale nad to všetko opäť raz nádherné uvoľňujúce a radostné pocity. Aj dnes som Marcelku prehovorila na šoférovanie naboso cestou späť.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 18° C
 • teplota vody: cca 17° C
 • pobyt vo vode: 15 minút


Vajnorské jazero – 21. 10. 2018

Dnešok už môžeme nazvať otužovanie. Počasie bolo zamračené a fúkal studený vietor. Situácia, kedy sa človeku fakt nechce vyzliecť. Ale premohli sme sa, a vo vode nám bolo úžasne a teplejšie, ako na brehu. Tá radosť a prežívané pocity stáli za tie chvíle nepohody. Po kúpaní sme sa dnes už triaškovali obe, to však k tomu patrí. Skvelá skúsenosť, keď je voda teplejšia ako vzduch. Sme odhodlané pokračovať ďalej.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 11° C (vietor 22 km/h)
 • teplota vody: cca 15° C
 • pobyt vo vode: 10 minút


Jazero Draždiak – 23. 10. 2018

S Katkou sme sa nevideli takmer rok, takže ma veľmi potešilo, že nám dnešné stretnutie a spoločné kúpanie vyšlo. Katka sa medzitým už posunula ďalej a už dokonca pláva aj v Dunaji. Dnes si dala na šírku jazero Draždiak tam aj späť. Rešpekt. Voda dnes bola parádna, počasie zamračené, iba jemne pofukovalo. Prekvapilo ma, koľko ľudí sa sem prišlo okúpať. Niečo fantastické. Potešila som sa aj tradičným obyvateľom Draždiaka, ako sú labute, vrany, čajky, kačky, či nezameniteľné lysky (to sú tie čierne pisklavé vtáky s mandľou na čele, ako tomu ja hovorím). Veru, na Draždiaku to žije. Mám ho veľmi rada, je to moja srdcovka, moje začiatky boli práve tu.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 13° C
 • teplota vody: cca 15° C
 • pobyt vo vode: 16 minút


Vajnorské jazero – 25. 10. 2018

Dnešné podvečerné otužovanie s Marcelkou bolo fantastické. Celý deň bola obloha zatiahnutá ťažkými sivými mrakmi. Keď sme však prišli k jazeru, zapadajúce slnko vykuklo spoza tmavých mrakov a nádherne nasvietilo scenériu jazera a jeho okolia. Radosť kúpať sa. Bolo cítiť, že voda je už o niečo chladnejšia, ale o to väčšia radosť, že sme to opať s prehľadom zvládli a užili si naozaj tie skvelé pocity, ktoré nám pobyt v chladnej vode prináša. Fantázia.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 13° C
 • teplota vody: cca 13° C
 • pobyt vo vode: 10 minút


Ľadový kúpeľ v mrazáku – 28. 10. 2018

Dnes som bola fotiť workshop metódy Wima Hofa, pod vedením Martina Tháma, kamaráta a človeka, ktorého si veľmi vážim, obdivujem a je pre mňa obrovskou inšpiráciou. Fotila som už niekoľko kurzov, kedy sa dalo takto kúpať v mrazivej vode mrazáku, ale až dnes som si povedala, že idem. Šla som ako posledná, čiže sa mi ušla už trošku zohriata voda od účastníkov. Ale aj tie cca 4°C boli veľmi intenzívne a dali zo začiatku zabrať. Po ukľudnení dychu som si to užívala aj spolu s príjemným mravčením po celom tele. Skvelý zážitok.

PS: aby bol pobyt v ľade príjemný, človek potrebuje byť uvoľnený a chlad jednoducho prijať. Ako na to, si môžete pozrieť v tomto videu s Martinom Thámom, ktoré som natočila na tomto workshope.

Malá štatistika:
 • teplota vody: cca 4° C
 • pobyt vo vode: 2 minúty


Vajnorské jazero – 31. 10. 2018

Posledný októbrový deň sme sa boli s Marcelkou okúpať vo Vajnorskom jazere. Bol to už čas, kedy slniečko zapadalo, takže jeho lúče sa s nami lúčili na našej plaveckej trase. Bol to krásny pohľad aj pocit, v objatí chladu plávajúc zaliate takýmto otepľujúcim svetlom. Prostredie bolo krásne, obloha sýtomodrá, uprostred jazera odpočívali na vyčnievajúcom konári dva kormorány. Nádherné scenérie – aj toto prináša otužovanie v prírode. Na záver kúpania záplava endorfínov, čo nakoniec môžete vidieť aj vo videu.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 19° C
 • teplota vody: cca 14° C
 • pobyt vo vode: 10 minút


Vajnorské jazero – 4. 11. 2018

Prvý otužovací mesiac je za nami, a máme tu stále teplý november. Dnes sme si boli zaplávať s Marcelkou a voda bola pocitovo úžasná. Výborne sa nám plávalo, až sme sa vo vode trochu zabudli. Opäť sme zažívali úžasné pocity vo vode a samozrejme k záveru nechýbali endorfínky. Neskutočne nás rozosmialo blato, ktoré sa nám počas plávania zachytilo na našich chlpoch. Takže zábava bola riadna. Bolo to zároveň Marcelkine prvé kúpanie sa v novembri vôbec, takže mám z toho veľkú radosť a stále pokračujeme ďalej. Sú to úžasné zážitky a teším sa, že sme s Marcelkou na takejto spoločnej crazy vlne. 😉

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 16° C
 • teplota vody: cca 13° C
 • pobyt vo vode: 14 minút


Jazero Draždiak – 9. 11. 2018

Dnes bol krásny hmlistý deň. Keďže som mala dnes naplánované kúpanie, tešila som sa, že sa okúpem v kúzelnej hmlistej atmosfére. Avšak, poobede sa hmla rozplynula a zasvietilo slniečko. Čo ma jednoznačne vždy poteší v tomto období. Spolu s kamarátkou Žužu sme sa stretli a šli sme ku Draždiaku. Okrem mňa tu bolo samozrejme pár ďalších otužilcov. Mám to tu veľmi rada, je tu vždy taký život. Či už kúpajúci sa ľudia, prechádzajúci sa, bežci, cyklisti a kopec vodného vtáctva. A pri tom všetkom, je tu tak pokojne. A to som si aj dnes zažila vo vode. Pokoj, uvoľnenie, relax… Nádherné a príjemné pocity. Napokon som sa smiala, ako sa Žužu pri príchode dušovala, že si vo vode ani prst na nohe neomočí. A na konci sa tam veselo prechádza pri brehu a že to bolo dokonca príjemné. A potom, ako vyšla z vody ocenila, ako mala dlho teplé nohy. Toto sú všetko zážitky, ako ja vravím, ktoré sa nedajú popísať, ale treba ich zažiť. Kto zažil, ten vie.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 13° C
 • teplota vody: cca 13° C
 • pobyt vo vode: 8 minút


Vajnorské jazero – 11. 11. 2018

Dnes je pekný dátum, no Martin na bielom koni nepricválal. Zato sme sa dnes s Marcelkou príjemne schladili vo vode jazera. Počasie bolo pod mrakom, len mierny vetrík, čiže sa do vody vchádzalo s pocitom, že je naozaj príjemná. Samozrejme, už keď som do pása vo vode prichádza chvíľa rozhodnutia, prijatia toho, čo príde. Hlboký nádych, výdych a ponorenie sa do vody… ktorá ma prikryje svojím chladným objatím… dýcham a sústredím svoju myseľ na svoj dych a vodu… dych sa spomalí, stíši a ja už chlad necítim… zostáva len príjemný uvoľnený pocit… a prichádzajú endorfíny a smejem sa. Len tak. Nádhera. Užívame si plávanie… zatváram oči… je krásne plávať so zatvorenými očami… človek vodu vníma tak inak, bližšie, intenzívnejšie. Nové zážitky. Jedinečné, veselé, hlboké, krásne. Viete, že otužovanie je vlastne príjemné a krásne? Ďakujem Marcelke za jej milú a veselú spoločnosť a za tieto zážitky. Včera to bol mesiac, čo pláva v studenej vode a zatiaľ bez problémov, tento čas si užíva s radosťou. A ja mám radosť a cítim vďačnosť, že môžem byť pri tom.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 11° C
 • teplota vody: cca 12° C
 • pobyt vo vode: 9 minút


Jazero Kuchajda – 13. 11. 2018

Bola som pozvaná robiť spoločnosť pri otužovaní Lucke, s ktorou sa poznám z minulotýždňového WHM workshopu, ktorý som fotografovala. Vybrali sme sa na jazero Kuchajda, kde som sa kúpala po prvýkrát. Počasie bolo príjemné, 12°C, bezvetrie. Položenie tohto jazera je nižšie oproti mestskému terénu, čiže možno práve preto tam bolo príjemné bezvetrie. Pri jazere boli len rybári, čajky a kačky kvakotačky, ktoré si trochu zakvákali aj vo videu. Okolo jazera sa ľudia prechádzali a behali. Voda bola príjemná, plávalo sa mi dobre. Lucke sa tiež veľmi páčilo a bola spokojná. Teším sa na ďalšie skvelé otužovacie zážitky.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 12° C
 • teplota vody: cca 12° C
 • pobyt vo vode: 7 minút


Jazero Draždiak – 15. 11. 2018

Dnes bol nádherný slnečný deň, a o to väčšia radosť, že som mohla dnes ísť aj do vodičky. S Katkou sme sa stretli na Draždiaku, a spolu sme si užili plávanie v jazere. Bolo tu samozrejme niekoľko ďalších otužilcov. Bolo cítiť, že voda je už o niečo chladnejšia, ale stále je to príjemné, osviežujúce a uvoľňujúce. Dnes som už mala peknú triašku, chvíľu trvalo, než sa mi podarilo napiť sa teplého čaju, ktorý Katka priniesla. Po kúpaní sme si išli dať polievku do miestnej reštaurácie a potom sme sa vybrali do Nueva via na koláčiky k Dianke. Obe inak dnes majú dva roky, čo prvýkrát otužovali na Zlatých pieskoch na krátkom workshope Martina Tháma. Natočila som vtedy aj krátke videjko.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 11° C
 • teplota vody: cca 10° C
 • pobyt vo vode: 10 minút


Vajnorské jazero – 22. 11. 2018

Posledné dni nás už sprevádzalo chladnejšie sychravé počasie. Ísť sa kúpať bez slnka je teraz o niečo náročnejšie, ale keď si človek uvedomí, čo zažije v tej vode, je rozhodnuté. Nebolo to inak ani dnes, keď bolo sychravo a mrholilo. S Marcelkou sme k Vajnorskému jazeru prišli už keď padala tma, takže prvýkrát sme sa kúpali potme. Na pokojnej hladine tmavého jazera sa odrážali len okolité svetlá a my sme si užívali večernú pokojnú atmosféru. Spočiatku intenzívny chlad vody, ktorý nás zbavil akýchkoľvek nepotrebných myšlienok a upriamil našu pozornosť na tu a teraz, sa po chvíli zmenil na príjemné a pokojné spočinutie v náručí chladnej vody a radostného bytia. Zážitok, ktorý je tak jedinečný.
.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 5° C
 • teplota vody: cca 9° C
 • pobyt vo vode: 8 minút


Jazero Kuchajda – 29. 11. 2018

Dnešné kúpanie s Marcelkou bolo našim ďalším míľnikom v tohtoročnej otužovacej sezóne. Celý týždeň pred kúpaním som sledovala vývoj počasia. Niekoľko dní za sebou bolo zamračených a sychravých, no v tento deň malo svietiť slnko a vzduch už mal byť v mínusových teplotách. Povedala som si, že ak prvé mínusové kúpanie, tak treba využiť slniečko. A to sa podarilo. Priznávam, že som pred kúpaním mala veľký rešpekt a trému, ale poslednú hodinku pred dohodnutým stretnutím som už cítila radosť a tešila som sa. Z časových dôvodov sme sa dohodli na kúpanie v jazere Kuchajda, ktoré je priamo v meste. Na Kuchajde som tentoraz rybárov nevidela, tak sme si miesto mohli vyberať, a zostali sme na slnečnom brehu. Mínusový 1°C zintenzívňoval východný vietor na pocitových -5°C. Voda bola intenzívna, už mala náznaky ľadovej vody a bolo cítiť sťahovanie ciev na rukách. Ale pobyt v nej sme si jednoznačne užili.

Náročnejšie to bolo až po výjdení z vody. Po zahrievacom horsestance cviku z Wim Hof metódy sme sa začali obliekať a počas toho nás už prepadla triaška. V mojom prípade bola veľmi intenzívna, nakoľko som neskôr uprednostnila teplý priestor vlakovej stanice nad dynamickejším pohybom, ktorým by som sa vedela zohriať zvnútra. Takto mi triaška trvala dlhšie a bola veľmi intenzívna. Ešte aj vo vlaku som ju cítila, tak som si tam trochu zacvičila, čo pomohlo. Krásny zážitok a verím, že nabudúce sa pokúsim zohriať telo zvnútra, pohybom a dýchaním. Marcelke sa tiež veľmi páčilo a pobyť vo vode si taktiež užila. Ona si to ešte s triaškou odšoférovala do práce, keďže sme na kúpanie využili obednú prestávku. Krásny deň priniesol krásne a intenzívne zážitky, ktoré nám umožnili opäť o niečo rozšíriť našu komfortnú zónu a mať radosť z prekonania sa. Sme na seba hrdé.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: -1° C (pocitovo -5° C)
 • teplota vody: cca 6° C
 • pobyt vo vode: 5 minút


Vajnorské jazero – 9. 12. 2018

Dnešný deň bol opäť krásne zážitkový. Naše prvé decembrové kúpanie. Hoci bolo zamračené, počasie bolo veľmi príjemné, takže sme sa s Marcelkou do vody veľmi tešili. Dnes sa k nám tiež pripojili Marcelkini kamaráti, ktorí si chceli kúpanie v studenej vode vyskúšať po prvýkrát. Vďaka uvoľneniu a prijatiu chladu sa im to podarilo a pobyt vo vode si tiež užili. Dnes som cítila, ako mi úplne vyplo vo vode hlavu, jednoducho, len tak som bola. Nádherný pocit. Po kúpaní sme sa rozohrievali horsestance cvičením a tiež dobrým horúcim čajom. Triašku som dnes mala oveľa miernejšiu ako naposledy, tak ma to potešilo.
.

Malá štatistika:
 • teplota vzduchu: 4° C
 • teplota vody: cca 5° C
 • pobyt vo vode: 4 minúty


Komentáre

Budem rada, ak prispeješ svojim komentárom k tomuto článku

Sharing

About The Author: Sue-barefooter

Nadšená pre bosé chodenie a beh, otužovanie a zdravý veggie lifestyle. K tomu radosť z fotografovania či zdravého varenia. Veľa ľudí ma inšpirovalo, a ja chcem túto inšpiráciu dávať ďalej.

Leave your comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.