Strekov Wine Run 2018 – 7 km beh naboso

Strekov Wine Run 2018 – 7 km beh naboso

Featured Video Play Icon

Druhý ročník pretekov Strekov Wine Run 2018 opäť posunul svoju latku vyššie. V prostredí viníc a polí nad obcou Strekov si tento rok pobehalo a pochodilo takmer 700 pretekárov. Teším sa, že som mohla patriť medzi nich a odniesť si z tohto podujatia krásne zážitky.

Preteky Strekov Wine Run 2018 sa už druhý rok bežali v krásnom prostredí viníc a polí nad dedinkou Strekov v okrese Nové Zámky. Preteky sa konajú v rámci Strekovského festivalu vína s bohatým programom, na ktorom sa účastníci pretekov mohli potom zúčastniť.

Strekovská krajina s impozantnými výhľadmi na polia a vinice
Strekovská krajina s impozantnými výhľadmi na polia a vinice

Štyri hodiny, vstávame

Skoré ranné budíčky na preteky sú neúprosné, ale náhly adrenalín z myšlienky, že ak teraz nevstanem, zaspím na vlak, ma zmobilizuje vstať. Cestujem vlakom z Pezinka a po príchode na bratislavskú hlavnú stanicu som sa stretla so Soničkou a spolu sme čakali na vlak do Nových Zámkov. Po nástupe do vlaku som zbadala Janku vďaka svietiacemu strekovskému tričku a spolu sme sa usadili do kupé. Som rada, že som necestovala sama a mohli sme si spoločne užívať cestu a zdieľať predpretekový mix napätia a radosti.

Na ceste vlakom do Nových Zámkov so Soničkou a Jankou
Na ceste vlakom do Nových Zámkov so Soničkou a Jankou

Nové Zámky a transfer do Strekova

Čakanie na transfer do Strekova som využila na zjedenie raňajok
Čakanie na transfer do Strekova som využila na zjedenie raňajok

Cesta ubehla celkom rýchlo a po príchode do Nových Zámkov sme mali čas asi trištvrte hodinu, kým príde mikrobus, ktorý nás mal odviezť do Strekova. Tak som si nahodila svoj bežecký outfit a pobrali sme sa spoločne k autobusovej stanici, kde mal prísť náš odvoz. Využila som čas a dala si svoje obľúbené raňajky.

Nahlasovanie sa vedúcej zájazdu do vozidiel na preteky do Strekova
Nahlasovanie sa „vedúcej zájazdu“ do vozidiel na preteky do Strekova

Pomaly sa k nám pridávali ďalší a ďalší ľudia, ktorí sa nás vďaka tričkám spýtali, či tiež ideme do Strekova. Niektorých prichádzajúcich sme spoznali už z ďaleka podľa walkingových paličiek vediac, že máme spoločnú cestu. Postupne sme sa nahlasovali do vozidiel podľa zoznamu, ktorý organizátor uverejnil na evente pretekov a čochvíla sme už boli na ceste do malebného Strekova.

Predpreteková atmosféra

Registrácia

Na miesto sme prišli krátko po otvorení registrácie, takže sme všetko ešte v kľude a bez státia v radoch vybavili, prevzali štartový balíček a šli smerom ku štartu pretekov, kde bolo aj hlavné pódium. Už z diaľky bolo počuť nezameniteľný hlas DJ Leskyho, ktorý tu dnes moderoval preteky a okrem hudobnej produkcie tu poskytoval dôležité informácie čo, kde, kedy a rôzne praktické rady pre pretekárov, najmä dôležitosť hydratácie pred pretekmi.

Registrácia ešte pred návalom pretekárov
Registrácia ešte pred návalom pretekárov

V centre diania a stretnutia s bežcami

Na začiatku vínnej uličky pri štartovom priestore sa pomaly začli schádzať ľudia. Spolu s Jankou sme pomohli Sonke nájsť stanové mestečko, kde si mohla zložiť svoje veci. Vinári vo vínnej uličke, pripravení na dnešnú záplavu ochutnávačov ich vín, začali otvárať svoje stany a domčeky.

Moje írske srdce zaujal tento stánok na vínnej uličke
Moje írske srdce zaujal tento stánok na vínnej uličke

Po stretnutí sa so známymi bežcami a pár rozhovormi som si odložila veci do úschovne, ktorá sa nachádzala za hlavným pódiom. Asi by som ju hneď nenašla, ako sa aj viacerí vyjadrili, že ju nevedeli nájsť, nebyť toho, že som započula, ako to DJ Lesky vyhlasoval do mikrofónu.

Predštartové osvieženie v podobe vynikajúcich melónov
Predštartové osvieženie v podobe vynikajúcich melónov

Novinkou na tomto druhom ročníku pretekov Strekov Wine Run 2018 bolo aj to, že pretekári štartovali v dvoch vlnách. V prvej vlne štartovali elitní bežci a tí, ktorí mali čas na 10 km pod 40 minút. V druhej vlne som bola ja, tá štartovala o 10 minút neskôr.

V druhej vlne pripravená na štart
V druhej vlne pripravená na štart

Štartujeme preteky Strekov Wine Run 2018

Moje prvé sklíčko

Ani na týchto pretekoch nechýbala na štarte silná atmosféra plná adrenalínu. Možno aj kvôli tomu som si nevšimla, že som stála na okraji vozovky, kde boli kúsky rozbitého skla.  Už pred pretekmi ma viacerí bežci upozorňovali, že videli po piatku vo vínnej uličke porozbíjané degustačné poháre. Tesne pred výstrelom pre štart našej druhej vlny sa mi kúsok skla jemne zapichol do nohy, čo som si nevšimla.

Krátko po tom, ako som si vybrala kúsoček skla z nohy; foto: Lucka Krutá
Krátko po tom, ako som si vybrala kúsoček skla z chodidla; foto: Lucka Krutá

Vyštartovala som s pocitom, akoby som stúpila na bodliak. V tej rýchlosti sa človek rozhoduje, či to riešiť alebo nechať tak. Povedala som si, že nebudem herečka a pozriem sa na to. Tak hneď v úvodnej zátačke som odbehla na trávu a pozrela sa na chodidlo, kde som mala jemne zachytený kúsok skla. Som rada, že som to čekla ešte v úvode, a mohla tak ďalej bez zbytočných problémov pokračovať v pretekoch. Na trati, hlavne ešte vo vínnej uličke, som si dávala väčší pozor.

Horúco, ale nezomieram

Počasie bolo horúce, okolo 28°C, no hovorila som si, že stále lepšie ako minuloročných 35°C, kedy to bolo naozaj strekovské peklo. Psychicky to veľmi pomáha, keď to mám s čím porovnať – veď bolo aj horšie a zvládla som to. Bežalo sa mi príjemne, nebolo mi až tak horúco, zrejme som sa pred pretekmi dobre hydratovala. Na občerstvovačke mi tak stačilo trocha vody a išlo sa ďalej.

Keďže som absolvovala prvý ročník tohto behu a jednu jeho zimnú tréningovú verziu, trať som už mala v oku. Vedela som, kde čakať stúpania, kde je zbeh, kde tieň, kde je kamenistý povrch. Mám radosť, že oproti minulému roku sa mi podarilo kopce vybehnúť a nemusela som v nich kráčať.

Zbeh po prvom stúpaní; foto: Marián Bartoš
Zbeh po prvom stúpaní; foto: Marián Bartoš

Výzvy na trati

Trať bola krásna, snažila som sa užívať si výhľady na polia, vinice, ale aj zopár tienistých pasáží, ktorých na trati nebolo veľa. Bola som príjemne prekvapená množstvom zúčastnených bežcov, a tiež obdivnými a podporujúcimi komentármi od spolubežcov.

Preteky Strekov Wine Run 2018 mali krosový charakter a terén s rôznorodým povrchom, čo sa mi veľmi páči.  Štrková časť v úvode bola trošku dlhšia, ako si pamätám z minulého ročníka – keďže bol štart posunutý na nižšie miesto, aby bol bližšie k parkovisku a registrácii. Kamene ma spomaľovali, ale potom som si to užívala na trávnatých častiach, či prašných poľných cestách, kde bol povrch príjemne mäkký.

 

zbeh pomedzi krásnu stromovú alej pri kaplnke; foto: Robert Pažitný - Sport foto
Zbeh pomedzi krásnu stromovú alej pri kaplnke; foto: Robert Pažitný

Nechýbal ani bodliakový kúsok trate, ktorý viedol od občerstvovačky popri rybníku po pokosenom trávnatom chodníčku, až kým sa nenapojil opäť na poľnú cestu. Trocha akupunktúry nezaškodí. 🙂

Občerstvovacia stanica na 5. km, kde nechýbali melóny ani vínko
Občerstvovacia stanica na 5. km, kde nechýbali melóny ani vínko

Trať pretekov Strekov Wine Run spolu s teplom vie pekne potrápiť. Najmä psychicky. Napríklad, keď sa už tešíte, že bežíte posledný kilometer, no ani ten vás nenechá vydýchnuť si, pretože ide do tiahleho kopca, ktorý ku koncu stupňovo graduje.

Našťastie niekoľko metrov pred cieľom nás bežcov povzbudzoval ultratrailista Martin Urbaník v úlohe traťového komisára. Neskôr, už len pár metrov pred cieľom nás ešte obrovským povzbudzovaním mobilizovala Danielka Kalužná, ktorá sa pre zranenie nemohla zúčastniť týchto pretekov. Ďakujem vám za vašu podporu, veľmi mi pomohla.

Záverečné stúpanie do cieľa; foto: Marián Bartoš
Záverečné stúpanie do cieľa; foto: Marián Bartoš

Šťastne v cieli

Som rada, že sa mi podarilo preteky Strekov Wine Run 2018 odbehnúť bez zranenia a napriek tomu, že som štartovala posledná, sa mi podarilo poposúvať trošku ďalej. Po gratulovaní a prijatí účastníckej medaile som pod hlavným stanom ľahla na zem a vydýchavala sa. Nasledovali spoločné fotečky s bežeckými priateľmi, vychutnávanie si ovocného občerstvenia v podobe vynikajúcich melónov a broskýň.

Môj bojovný dobeh do cieľa; foto: Lucka Krutá
Môj bojovný dobeh do cieľa; foto: Lucka Krutá
Radosť v cieli aj s krásnymi medailami
Radostne v cieli s Milošom a krásnymi medailami

V cieli vládla úžasná atmosféra, rozhovory, gratulácie, stretla som tu dokonca ľudí, s ktorými sa poznám z nebežeckého prostredia a zrazu boli aj oni behať. Takže veľmi príjemné prekvapenia.

Jedno z popretekových stretnutí s bežeckými parťákmi
Jedno z popretekových stretnutí s bežeckými parťákmi

Potom nasledovalo vyhlasovanie víťazov niekoľkých kategórií, ktorí dostali naozaj krásne srdiečkové trofeje. Samozrejme, okrem bežeckých kategórií sa vyhlasovali aj najlepší pretekári v Nordic walkingu na 7 km a Hobby walkingu na 5 km.

Vyhlasovanie výsledkov jednotlivých kategórií s krásnymi trofejami
Vyhlasovanie víťazov jednotlivých kategórií s krásnymi trofejami

Po vyhlasovaní som si dala svoj obedík v spoločnosti bežeckých priateľov, hoci tu síce v miestnych stánkoch voňali rôzne jedlá, no nebolo to nič pre vegánov. Po obede sme sa v skupinke šli prejsť vínnou uličkou, kde mnohí ochutnali vína miestnych výrobcov. Priznám sa, že osobne som tu neochutnala žiadne víno. V tom teple som uprednostnila pivo a potom som pokračovala v hydratácii vodou.

V tom teple som nejako nemala chuť na víno, uprednostnila som pivo a potom vodu
Na vínnom festivale som uprednostnila pivo a vodu

Mnohí ostali na festivalovom programe až do nasledujúceho dňa. Ja som z festivalu odchádzala vo večerných hodinách príjemne unavená. Ďakujem Danielke Kalužnej za ochotný a bezpečný odvoz domov. Krátko po vyštartovaní sme sa dostali do búrky a silnej prietrži mračien, bol to zážitok.

Ďakujem Danielka za príjemný spoločný čas a ochotný odvoz domov
Ďakujem Danielke za príjemný spoločný čas na festivale a ochotný odvoz domov

Výsledky

Túto 7 km crossovú trať som zabehla za 50:47, čo ma potešilo, keďže to bolo zlepšenie o pár minút v porovnaní s minulým rokom (56:16). Celkovo som skončila na 376. mieste z celkového počtu 609 pretekárov. Zo žien som bola 131. (288 žien)  a vo svojej kategórii (ženy do 39 rokov) som sa umiestnila na 87. mieste ( 177 v kategórii).

Naše tradičné pretekové selfie s Maťom
Naše tradičné pretekové selfie s Maťom

Zhodnotenie

Preteky Strekov Wine Run 2018 som si napriek náročnosti trate a teplotným pomerom naozaj užila. Veľmi sa teším, že to nebola morda ako minulý rok.  Moje nohy to aj tentoraz úžasne zvládli, za čo som im vďačná. Opäť som bola jediná, kto šiel aj tento druhý ročník naboso. A mám z toho radosť, že sa mi to podarilo. Zišla sa tu veľká partia bežcov aj walkerov, ktorí vytvorili skvelú atmosféru na tomto krásnom podujatí.

Na pretekoch sme vzdy jedna bežecká rodina
Na pretekoch sme vždy jedna bežecká rodina

Organizácia podujatia

A čo dodať k organizácii? Ako som v úvode spomenula, po prekvapujúcom prvom ročníku, kedy bola organizácia pretekov na jednotku, organizátori zdvihli latku vysoko a ponúkli bežcom ďalšie skvele zorganizované preteky.

Opäť to začalo včasnou, interaktívnou komunikáciou na sociálnych sieťach, takže účastníci boli dobre informovaní o všetkom dostatočne vopred. Aj tento rok bola k dispozícii transferová doprava z Nových Zámkov do Strekova mikrobusom a taxíkmi.

Na mieste boli k dispozícii šatne a úschovňa batožín, mobilné sprchy, WC, umývadlá s pitnou vodou. Nakoľko tu bolo raz toľko pretekárov než minulý rok, ocenila by som asi viac mobilných WC v priestore štartu, keďže sa tradične vytvárali dlhé rady tesne pred pretekmi, myslím, že by to pomohlo.

Pri úschovni vecí za hlavným pódiom
Pri úschovni vecí za hlavným pódiom

Keďže sa preteky konali v rámci Strekovského festivalu vína, bola pre pretekárov k dispozícii aj veľká parkovacia plocha, kyvadlová doprava zo Strekova, stanové mestečko, stánky s občerstvením (ktoré som však ja ako vegán opäť raz nevyužila).

Pohľad na stanové mestečko neďaleko vínnej uličky
Pohľad na stanové mestečko neďaleko vínnej uličky

Aj tento rok bol súčasťou podujatia okrem behu aj nordic walking, organizátori však pridali hobby kategóriu, aby si tento druh športu mohli vyskúšať v pretekovej atmosfére aj rekreační chodiči, čo veľmi oceňujem. Všetky tieto disciplíny boli vizuálne rozlíšené na štartových číslach, čo pomohlo ku koordinácii pretekárov na trati.

Číslo pre bežcov
Štartové číslo pre bežcov
Štartové číslo pre hobby walkerov
Štartové číslo pre hobby walkerov
Štartové číslo pre nordic walkerov podľa pravidiel
Štartové číslo pre nordic walkerov podľa pravidiel

Novinkou bolo tento rok aj možnosť fotiť sa s Instagramovým fotorámikom, ktorý sa nachádzal vo vínnej uličke. Mnohí ho radi využili pre spestrenie svojich fotografických spomienok na túto akciu. Ako fotograf, ale aj bežec, oceňujem prítomnosť troch fotografov, ktorí nám zhotovili nádherné spomienkové fotografie. Ďakujem!

Pretekári mali možnosť orámovať svoje fotografie Instagramovým rámikom
Pretekári mali možnosť orámovať svoje fotografie Instagramovým rámikom

Ešte raz ďakujem Martinovi Detvajovi a Petrovi Kováčovi a celému ich organizačnému tímu za zorganizovanie týchto krásnych pretekov. Gratulujem im k veľkej účasti a spokojnosti pretekárov a verte mi, že už teraz sa teším na tretí ročník Strekov Wine Run 2019 so všetkým, čo prinesie. Jeho termín je už známy, takže si ho nezabudnite zapísať do kalendára.Galéria Strekov Wine Run 2018

Komentáre

Budem rada, ak prispeješ svojim komentárom k tomuto článku

Sharing

About The Author: Sue-barefooter

Nadšená pre bosé chodenie a beh, otužovanie a zdravý veggie lifestyle. K tomu radosť z fotografovania či zdravého varenia. Veľa ľudí ma inšpirovalo, a ja chcem túto inšpiráciu dávať ďalej.

Leave your comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.