Wings for Life World Run 2018 – app run Bratislava naboso

Wings for Life World Run 2018 – app run Bratislava naboso

Featured Video Play Icon

Na beh Wings for Life World Run 2018 som sa zaregistrovala na poslednú chvíľu. Deň pred podujatím som si ešte bola dať vytlačiť štartové číslo a bola som zvedavá, aké to bude. Ešte som totiž nebežala s vedomím, že ma niečo naháňa. Zakúsila som nový a krásny bežecký zážitok, ktorým som zároveň mohla prispieť na niečo dobré.

O čom je beh Wings for Life World Run?

S Danielkou pred obrovským bannerom našej vlajky a loga behu
S Danielkou pred obrovským bannerom slovenskej vlajky a loga behu

Beh pre tých, čo nemôžu

Ako sa uvádza na domovských stránkach tohto podujatia, Wings for Life World Run je celosvetové unikátne charitatívne podujatie, ktoré má jedinečný a zábavný formát. Ide o beh, kde všetci bežci naraz vyštartujú a naháňa ich mobilná „cieľová čiara“ vo forme tzv. catcher car (stíhacie vozidlo). Preteky organizuje nadácia Wings for life, čo znamená, že:

  • 100 % výťažku z registračného poplatku putuje na výskumné projekty zaoberajúce sa poranením miechy,
  • všetky administratívne náklady a náklady spojené s podujatiami sú hradené spoločnosťou Red Bull.

Preteky sú jedinečné aj v tom, že sa na štart postavia bežci spolu s pretekármi na vozíkoch, alebo aj v kombinácii bežec a účastník na vozíku.

Zaregistrovať sa na tento beh dalo v niektorej z 12-tich oficiálnych lokalít na celom svete. Tento rok sa však v Bratislave nekonal oficiálny beh ako v predchádzajúcich ročníkoch, takže najbližšie európske destinácie boli Viedeň, Poznaň, Mníchov a Zadar.

Aplikácia Wings for Life World Run app

Kto nemal možnosť bežať v rámci registrovaných lokalít, mohol sa prostredníctvom virtuálneho stíhacieho vozidla v aplikácii takto behu zúčastniť kdekoľvek na svete. Každý mal možnosť behať s aplikáciou sám, alebo zorganizovať lokálny appkový beh. Na Slovensku sa behy cez aplikáciu organizovali v Bratislave, Vysokých Tatrách a Žiline. Veľmi sa mi na tomto projekte páči, že sa tento beh beží na celom svete v rovnaký  čas. Tento rok sa beh konal o 13.00 hod nášho času.

Spoločná fotka všetkých účastníkob dnešného behu; foto: Robert Pažitný
Spoločná fotka všetkých účastníkov dnešného behu v Bratislave; foto: Robert Pažitný

Ako to funguje?

Aplikácia funguje na princípe zaznamenávania odbehnutej vzdialenosti pomocou GPS. Pol hodiny po tom, čo odštartuje beh, catcher car vyráža a začína dobiehať bežcov, až kým nedobehne posledného na trati. Aplikácia v pravidelných intervaloch informuje o pozícii virtuálneho stíhacieho auta a čase, kedy bežca pri aktuálnom tempe dostihne.

Kto je víťaz?

Lokálnym víťazom (v ženskej a mužskej kategórii) sa stáva ten súťažiaci, ktorý zostane posledný na trati danej lokality, a teda ho ako posledného dobehne stíhacie auto. Globálnym víťazom behu sa stáva ten súťažiaci (v ženskej a mužskej kategórii), ktorý zostane na akejkoľvek trati na celom svete ako posledný. Následne získava trofej a unikátnu cenu.

Takže to bol popis pretekov, poďme na zážitky.

Beh Wings for Life World Run 2018 – app Bratislava

Pred štartom

Počasie v deň behu bolo krásne slnečné a pofukoval príjemný ochladzujúci vetrík. Appkový beh v Bratislave sa konal na Železnej studničke, so štartom v amfiteátri na Partizánskej lúke, krásnom lesnom prostredí, čo však ovplyvňovalo aj  kvalitu a dosah GPS signálu viacerých účastníkov.

Krátko po príchode na miesto som bola prekvapená, že toto podujatie bolo pekne zorganizované, takmer ako preteky. Moderátor, hudba, stánky, dokonca vytlačené štartové čísla o čom som nevedela, že aj to bude zabezpečené.

Pri registračnom stánku s Danielkou (stojíme vľavo); foto: Rastislav Pažitný
Pri registračnom stánku s Danielkou (stojíme vľavo); foto: Robert Pažitný

Trochu som sa prechádzala po areáli a po chvíli som sa stretla so spolubežkyňou  Danielkou Kalužnou. Bola som rada, že som tu aspoň niekoho známeho stretla. Obe sme boli udivené, že sa nás tu nenašlo viac z našich bežeckých FB skupín.

Spolu s Danielkou pred štartom; foto: Danielka Kalužná
Spolu s Danielkou pred štartom; foto: Danielka Kalužná

Pred štartom sa na amfiteátri pred veľkým transparentom s našou štátnou vlajkou a logom behu Wings for Life World Run konalo spoločné fotenie účastníkov dnešného jedinečného behu. Bol to krásny pocit.

Počas spoločného fotenia pred veľkým transparentom; foto: Rastislav Pažitný
Počas spoločného fotenia pred veľkým transparentom; foto: Robert Pažitný

Asi desať minút pred začiatkom behu sa v priestore štartu konala moderovaná rozcvička a posledné inštrukcie moderátora o tom, ako pracovať s aplikáciou. Musím povedať, že sa mi spravili zimomriavky, keď som si uvedomila, že teraz idú bežať tisíce bežcov po celom svete, a ja som toho súčasťou.

S Danielkou dobre naladené čakáme na štart behu
S Danielkou dobre naladené čakáme na štart behu

Štartujeme beh pre tých, čo nemôžu

Štartový oblúk sa nachádzal na okraji amfiteátra na Partizánskej lúke, kde už boli pripravení bežci Wings for Life World Run spolu s niekoľkými pretekármi na vozíkoch. Posledné sekundy a výstrel, štartujeme appku a vybiehame zpod oblúka za prítomnosti povzbudzujúcich divákov.

Odštartované, ideme na to; foto: Robert Pažitný
Odštartované, ideme na to; foto: Robert Pažitný

Preteky sa bežali na kolá, jedno kolo malo 6 km. Prvé tri kilometre bolo tiahle stúpanie, na treťom kilometri bola obrátka spolu s občerstvovacou stanicou. Popri trati, hlavne na odbočkách, stáli dobrovoľníci a dávali pozor na priebeh behu.

Trať bola príjemná, väčšina z nej bola v tieni a na trati aj pofukovalo, takže horúce počasie až tak nevadilo. Dolu v amfiteátri bolo horúco a vietor sa tam nejako nedostal.

V stúpacej fáze kola; foto: Robert Pažitný
V stúpacej fáze kola; foto: Robert Pažitný

Keď ma auto dobehlo

Na trati som sa párkrát míňala s rýchlikom Danielkou, tak sme sa vždy srdečne pozdravili. Stúpanie mi dalo zabrať, takže tempo bolo pomalšie. Povrch som striedala, miestami, kde bol hrubý asfalt som využila príjemnejší chodník a občas som sa musela vyhýbať prechádzajúcim sa tu ľudom či rodinkám a dávať si pozor na niekedy sa pekne rútiacich cyklistov z kopca.

Kúsok po začatí tretieho kola mi aplikácia ukazovala len pár sto metrov, než ma auto dobehne. Bolo to počas stúpania, no napriek tomu som sa trochu snažila zrýchliť, až ma napokon auto dobehlo. V zápätí ma míňala Danielka, ktorá sa rútila dole a stihla mi počas behu zagratulovať k zvládnutiu pretekov.

Tak, mám to za sebou, auto ma už dobehlo
Tak, mám to za sebou, auto ma už dobehlo

Po behu som sa už chôdzou blížila do cieľového priestoru, kde ma po príchode trochu spovedal moderátor, prečo som sa rozhodla behať naboso a ako sa mi behalo. V cieľovom priestore na mňa čakal kamarát Daniel a spolu s ním sme očakávali ešte Danielkin príchod.

S Danielkou oddychujeme po behu; foto: Danielka Kalužná
S Danielkou oddychujeme po behu; foto: D. Kalužná
S Danielkou a Danielom sme si dopriali výbornú hroznovku; foto: Danielka Kalužná
Spolu sme si vychutnali výbornú hroznovku; foto: D. Kalužná

Danielka, dobehujúc do cieľa nebola nadšená, keďže jej počas behu vypadol GPS signál, takže presne nevedela, či ju už auto dobehlo alebo nie. Stalo sa to viacerým bežcom, ktorí tu bežali. Ale potom, ako sme sledovali posledných bežcov, ktorí ešte behali, sme usúdili, že ešte by reálne behala aj ona. Nevadí, nie vždy všetko vyjde ako chceme a hlavne, dnes tu šlo o iné. Podporiť dobrú vec.

Výsledky behu Wings for life world run 2018 – app Bratislava

Oficialne výsledky aplikácie Wings for Life World Run 2018 sa líšili od nameraných hodnôt cez aplikáciu Strava, ktorú používam. Ako vidno na obrázku, aplikácia mi namerala 12,28 km, kdežto Strava o kilometer viac (13,4 km). Akokoľvek, som rada, že som odbehla cez 10 km a napriek stúpaniam som si beh užila.

Certifikát s uvedením odbehnutej vzdialenosti
Certifikát s uvedením odbehnutej vzdialenosti

Zhodnotenie

Piaty ročník behu Wings for Life World Run 2018 bolo krásne podujatie a veľmi sa teším, že som sa mohla zúčastniť tohto fantastického celosvetového podujatia aspoň týmto spôsobom a podporiť tak dobrú vec. Počasie bolo príjemné, hoci v amfiteátri bolo dusno a teplo, na bežeckej trase, ktorá bola väčinou v tieni pod stromami pofukoval príjemný vetrík, takže sa mi bežalo dobre, aj keď stúpanie mi dalo zabrať.

Na ceste s hrubým asfaltom som využívala postranné chodníky; foto: Robert Pažitný
Na ceste s hrubým asfaltom som využívala príjemnejšie postranné chodníky; foto: Robert Pažitný

Povrchovo bol asfalt z časti príjemný, z časti hrubý, tam som potom využívala chodníky s hladkým asfaltom popri ceste. Na ceste s kameňovými kockami som využila postranné hladké betónové pásy, po ktorých sa bežalo veľmi dobre.

Atmosféra podujatia Wings for Life World Run 2018 v Bratislave bola veľmi príjemná, komorná, bežci boli milí a mnohí obdivovali, že to dávam naboso. Bolo to príjemné a povzbudzujúce, a vždy si to veľmi vážim.

S novym kamosom a sikovnym minimon bezcom Majom a Danielkou
S novým kamošom a šikovným minimon bežcom Majom a Danielkou

Organizácia podujatia

Toto podujatie bolo veľmi dobre organizačne zabezpečené a páčilo sa mi, že prebiehala aj aktívna komunikácia a poskytovanie informácií na sociálnej sieti. Oceňujem stánky s registráciou, s občerstvením ako aj s možnosťou uschovania a stráženia vecí.  Nechýbal tu ani skvelý fotograf Robert Pažitný, vďaka ktorému mám aj krásne fotky z behu, takže veľká vďaka! Čo ma teší a mám rada na bežeckých podujatiach je, že vždy spoznám nových ľudí. A ani tu to nebolo inak.

Pamiatka na jedno úžasné podujatie
Pamiatka na jedno úžasné podujatie

BAREFOOTER.SK TIP

Ak sa chceš stať súčasťou tohto svetového bežeckého podujatia, je už známy termín ďalšieho ročníka: 5. máj 2019. Opäť sa bude štartovať o 13.00 hod. nášho času. Ja sa už teraz teším. Viac info na stránke podujatia.

Dnešný deň bol naozaj krásny, plný zážitkov prežitých s dobrým pocitom pomoci iným. Ďakujem Danielke a Danielovi za dnešnú príjemnú spoločnosť.


Tu si môžte pozrieť záznam z live vysielania tohto podujatia z viacerých lokalít:


 

Zaujal vás tento článok?

Ak áno, mám veľkú radosť. Ak to tak cítite, poteším sa, ak mu dáte svoj lajk alebo ho budete zdieľať alebo pridáte svoj komentár. Ďakujem. 

Komentáre

Nech sa páči, toto je priestor pre vás.

Sharing

About The Author: Sue-barefooter

Nadšená pre bosé chodenie a beh, otužovanie a zdravý veggie lifestyle. K tomu radosť z fotografovania či zdravého varenia. Veľa ľudí ma inšpirovalo, a ja chcem túto inšpiráciu dávať ďalej.

Leave your comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.