Svätoštefanský beh 2017 – 5 km naboso

Svätoštefanský beh 2017 – 5 km naboso

Featured Video Play Icon

Tretí ročník pretekov Svätoštefanský beh 2017 na 5 km v Tvrdošovciach mám úspešne za sebou. Počasie bolo prajné, tak sa mi behalo po cestách tejto peknej dedinky dobre. Bežala som naboso.

Dnešný deň začal krásne

Ako som už písala vo svojom príspevku o behu v Strekove, nevstávam príliš často pred svitaním. Ale vždy, keď na to príde, stojí to za to. Zvlášť, keď prebúdzajúce sa slnko začne krajinu zalievať svojim zlatistým svetlom a ešte keď mu k tomu vyjdu v ústrety tmavé mraky… Nevedela som sa vynadívať.

Krása svitania
Krása svitania
Vlak prichádza a s ním aj začiatok dnešného dobrodružstva
Vlak prichádza a s ním aj začiatok dnešného dobrodružstva

Do Tvrdošoviec som cestovala vlakom z Pezinka cez Bratislavu. Cesta z Bratislavy, trvajúca niečo vyše hodiny, ubehla fajn a ponúkala pekné výhľady na okolitú krajinu. Vo vlaku som si dala aj svoje obľúbené raňajky – ovsenú kašu s ovocím.

Tvrdošovce

Na železničnej stanici v Tvrdošovciach
Na železničnej stanici v Tvrdošovciach

Na zastávke v Tvrdošovciach spolu so mnou vystúpilo niekoľko mladých mužov, ktorých som podľa ich vyšportovaných postáv považovala tiež za účastníkov týchto pretekov. Cesta od železničnej stanice viedla jednou dlhou ulicou, vedúcou priamo k miestu konania, čo bolo celkovo asi dva kilometre.

Centrum Tvrdošoviec je pekne upravené, čo sa mi veľmi páčilo. Dedinka na mňa pôsobila príjemným a pokojným dojmom. Kúsok za Obecným úradom sa nachádza Obecný dom, pri ktorom stál štartovovo-cieľový oblúk. Vyššie za Obecným domom sa po pravej strane nachádza Park sv. Štefana so sochou sv. Štefana. Smerom cez cestu doľava je Námestie sv. Štefana, ktoré tvorí dominanta obce, kostol sv. Štefana aj s priľahlým parkom.

Pred pretekmi

Obecný dom a jeho okolie bolo centrom diania dnešného podujatia
Obecný dom a jeho okolie bolo centrom diania dnešného podujatia

Na tieto preteky som prišla s väčšou časovou rezervou, tak som mala možnosť sa lepšie pripraviť na beh. Na mieste pred Obecným domom bola fontána s lavičkami okolo, tak som si na jednu z nich ľahla a dala si dýchacie cvičenie z Wim Hof metódy.

Prišiel čas na registráciu, tak som sa postavila do rady. V budove bolo dosť dusno, a registrácia šla dosť pomaly, takže bolo treba sa trochu vyzbrojiť trpezlivosťou. Ale zvládlo sa to napokon všetko v pohode.

Očakávala som, že bude dnes na pretekoch horúco, preto som si tentoraz dala záležať na dobrom dodržiavaní pitného režimu už od včera a pila som dosť aj pred štartom. Pred behom som si dala strečing, trocha odľahčila nohy (vyložila nohy o stenu) a tiež zopár rozklusov vonku. Adrenalín sa postupne dvíhal, nakoľko pred hlavným behom bolo ešte niekoľko detských a mládežníckych kategórií. Štart nášho behu sa posunul o 10 minút neskôr.

Štartujeme Svätoštefanský beh 2017

Na štarte pretekov Svätoštefanský beh 2017
Na štarte pretekov Svätoštefanský beh 2017

Pri štartovom oblúku by sa adrenalín dal krájať, aspoň ja som to tak vnímala. Napriek môjmu úspešnému pitnému režimu som na štarte mala riadne sucho v hrdle. Vedela som, že to bolo skôr z napätia pred štartom, neskôr sa to asi po prvom kilometri behu zlepšilo, keďže som sa snažila dýchať primárne nosom.

Asfalt po celej trase bol síce hrubý, ale v pohode znesiteľný.
Asfalt po celej trase bol síce hrubý, ale v pohode znesiteľný.

Rozhodla som sa teda bežať naboso, pre istotu som vzala aj skinners pre prípad, že by som beh nedokázala dokončiť naboso. Tentoraz som ich však nedržala v rukách, ale zastrčila za pás na kraťasoch, kde vydržali až do konca. Vyzerať to mohlo síce divne, ale neriešila som to. Bola som rada, že môžem mať voľné ruky.

Na trati

Nevedela som, aké to bude naboso, nakoľko som v posledných dňoch pri behu pociťovala bolesť na piatej predpriehlavkovej kosti (okrajová kosť pod malíčkom), zrejme z výraznejšieho došľapovania na vonkajšiu časť chodidla. Snažila som sa preto pri behu došľap usmerňovať tak, aby som ho rovnomerne rozložila na obe strany chodidla. Pri behu som napokon necítila žiadnu bolesť, takže som bola veľmi rada.

Cesta po ktorej sme bežali bola celá asfaltová, viacmenej jednej kvality, ako to označujem ja, hrubý asfalt prvého stupňa – v pohode zvládnuteľný. 🙂 Miestami boli na strede vozovky pásové záplaty z hladkého asfaltu, tak som to využila a bežala po nich. Musím oceniť, že cesty boli čisté, čo aj potvrdil organizátor, Dárius Major, keď mi pred pretekmi povedal, že trať pozametali a že dúfa, že bude v poriadku.

Svätoštefanský beh 2017
Asi po prvom kilometri pretekov, na bruchu pod tričkom skrývam zrolované skinners; zdroj: Svätoštefanský beh

Kúsok pred polovicou trasy bola občerstvovačka, ale tú som len obehla, keďže som nepotrebovala piť. Taktiež som sa nechcela zbytočne zdržiavať, keďže som sa už nejaký čas zdržiavala mobilom, lebo som chcela natočiť video aspoň z kúska trate. Lenže štrajkoval, takže počas behu som ho musela reštartnúť aj s výberom baterky, čo mi trochu spomalilo tempo.

Tieto preteky sa mi behalo dobre, počasie bolo príjemné, aj vietor fúkal, trasa bola takmer úplná rovina, takže sa to dalo dobre zvládnuť. Ťažšie to bolo, keď sme bežali okolo parku na Námestí sv. Štefana, kde sa konali miestne svätoštefanské hody, kde to voňalo všetkými možnými jedlami. Ale zato tam boli davy ľudí, ktoré nás povzbudzovali, takže to bolo aspoň pre mňa príjemne motivačné zabrať do posledného kilometra a nájsť sily na záverečný šprint do cieľa.

Svätoštefanský beh 2017
Do cieľa som sa snažila finišovať ako to len šlo; zdroj: Svätoštefanský beh

Po pretekoch a šťastná tombola

Po behu som „odkvacla“ na chodníku do tieňa a sledovala posledných bežcov, ktorí dobiehali do cieľa. Potom som si šla dať iontový nápoj, ktorý tu bol k dispozícii pre bežcov od slovenského výrobcu Still Mass Slovakia. Nápoj bol veľmi chutný, a tu som sa dala aj do reči s Jurajom, ktorý dnes behal tiež. Potom sme si vyzdvihli naše účastnícke diplomy v priestoroch registrácie v Obecnom dome.

Po behu iontový drink od Still Mass dobre padol
Po behu iontový drink od Still Mass padol dobre; zdroj: Still Mass Slovakia
Svätoštefanský beh 2017 - s Jurajom po prevzatí účastníckych diplomov
S Jurajom po prevzatí účastníckych diplomov

Po vyhlásení víťazov behu všetkých kategórií bol čas na tombolu. Čo som ani nejako veľmi nevnímala, len Juraj sa chcel zúčastniť, tak som šla tiež. A zrazu sa vylosovalo moje číslo, čo ma fakt prekvapilo. Moderátor bol udivený, že som celú trať bežala naboso a následne som dostala verejné ocenenie pred okolostojacimi. Bolo to milé.

Moje tombolové úlovky (tričko bolo v rámci štartového balička)
Moje tombolové úlovky (tričko bolo v rámci štartového balička)

Výsledky

Tento beh na 5 km som zabehla vo svojom novom osobnom rekorde za 28:37, mala rovinatý charakter, takže sa bežalo v pohode. Celkovo som skončila na 82. mieste z celkového počtu 179 pretekárov. Zo svojej kategórie (ženy do 39 rokov) na 13. mieste ( 21 v kategórii).

Zhodnotenie pretekov Svätoštefanský beh 2017

Počasie bolo dnes naozaj príjemné, čomu som bola naozaj veľmi rada a dobre sa mi bežalo aj vďaka pofukujúcemu vetru. Po pretekoch sa zatiahlo a vietor začal výrazne fúkať. Na pol ceste bola občerstvovacia stanica, ale nemala som potrebu piť, keďže nebolo až tak horúco. Trať bola v pohode, asfalt dobre znesiteľný, okolie príjemné. Viacero bežcov mi pred, počas aj po pretekoch vyjadrovalo obdiv, že som šla naboso. Bolo to milé.

Organizácia pretekov

Organizácia pretekov Svätoštefanský beh 2017 bola dobrá, nebolo nič, čo by ma negatívne prekvapilo. Páčilo sa mi, že tu bolo zapojených veľa mladých dobrovoľníkov, ktorí boli príjemní a ochotní vyriešiť naše otázky a záležitosti. Možno do budúcna by som navrhla zvážiť stráženie vecí účastníkov (nie všetci prišli autom), a možno vyriešiť, akým spôsobom sa vyhnúť dlhému státiu v rade na registráciu, resp. prezentáciu. Hlavne do budúcna, keď budú mať tieto preteky – o ich potenciáli nemám pochýb – silnejšiu účasť.

Oceňujem, že napriek tomu, že sa preteky bežali za čiastočnej premávky, organizátor zvládol usmerňovanie vozidiel na jednotku, takže všetko dopadlo v poriadku a my sme mohli nerušene bežať po svojej trase až do cieľa.

Ešte raz ďakujem organizátorom tohto krásneho podujatia v príjemnom prostredí Tvrdošoviec, a rada prídem aj na ďalší ročník. Ďakujem taktiež za poskytnutie fotografií do mojej galérie.

 

Zaujal vás tento článok?

Ak áno, mám veľkú radosť. Ak to tak cítite, poteším sa, ak mu dáte svoj lajk alebo ho budete zdieľať alebo pridáte svoj komentár. Ďakujem. 

Komentáre

Nech sa páči, toto je priestor pre vás.

Sharing

About The Author: Sue-barefooter

Nadšená pre bosé chodenie a beh, otužovanie a zdravý veggie lifestyle. K tomu radosť z fotografovania či zdravého varenia. Veľa ľudí ma inšpirovalo, a ja chcem túto inšpiráciu dávať ďalej.

Leave your comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.