RunFest 3.6.2017 – moje prvé preteky naboso

RunFest 3.6.2017 – moje prvé preteky naboso

Opäť deň, kedy bolo kopec zážitkov s prívlastkom „prvýkrát“. Jeden z tých dní, na ktoré sa nezabúda. Prvé preteky, zároveň naboso, a v horúcom počasí. Výzva ako hrom.

Príprava

S prípravou to bolo zaujímavé. Pôvodne ma tento pretek oslovil, že organizátor zaradil do programu špeciálne beh naboso. Keď som sa však začla pripravovať, čo bolo v priebehu marca 2017, zistila som, že ešte nemám nohy na to, aby som bola schopná behať naboso. Takže v rámci tréningového procesu som začla behať v skinners s tým, že sa prihlásim na nejaké iné preteky, kde nepôjdem naboso.

Keď sa mi medzičasom podarilo odbehnúť v rámci prípravy 100 km v skinners , mala som debatu s kamarátom, ktorý ma lanáril na RunFest, že to určite dám, aj keby som mala ísť zvyšok cesty krokom. Začala som nad tým uvažovať, a najbližší tréning som skúsila ísť naboso. Keďže sa mi podarilo odbehnúť 7 km naboso, mala som z toho obrovskú radosť a rozhodla som sa, že ten RunFest teda skúsim. A prihlásila som sa.

Zmena trasy dva dni pred podujatím

Dva dni pred pretekmi organizátor spolu s ospravedlnením oznámil zmenu trasy na facebookovej eventovej stránke. Pôvodná trasa mala ísť pozdĺž cyklistickej trasy na hrádzi smerom k mostu Lafranconi a späť.

Pôvodná trasa na 5 km naboso
Pôvodná trasa pre 5 km naboso

Cez týždeň som si trasu bola prejsť v tej najväčej horúčave, naboso v rámci mojej Tour de Bratislava, kde som prešla naboso okolo 14 km. Bol tam síce vychodený chodníček, po ktorom sa dalo ísť, ale miestami bol zahádzaný pokosenou trávou, čo nie vždy bolo príjemné, keďže tam boli aj suché časti pichľavých tráv, ale aj z bezpečnostného hľadiska hrozilo riziko pošmyknutia na steblách suchej trávy. Po otočke, čiže z druhej strany hrádze, bol chodník oveľa schodnejší a väčšinou trasy výrazne širší.

Tá príjemnejšia časť pôvodnej trasy
Tá príjemnejšia časť pôvodnej trasy

Deň D je tu

A prišiel dlho očakávaný Deň D. Predpoveď nekompromisne hlásila, že to bude horúci deň, a teploty sa budú pohybovať okolo 30°C. Aj v tomto to bola pre mňa výzva, že okrem toho, že idem na svoje úplne prvé bežecké preteky, ktoré ešte k tomu budú naboso, budú v horúcom počasí.

Od rána som mala trému, keďže som ešte nič také nezažila, tak som to trochu viac prežívala. Na mieste som sa stretla s Andrejom a po registrácii sme sa išli prejsť po parku a pozrieť, ako to tam vyzerá. Konkrétnu trasu sme nerozoznali, takže sme sa nechali prekvapiť až do poslednej chvíle.

Napriek tomu, že som spočiatku bola pobúrená, nakoniec som však bola rada, že sa celá trasa bežala len v rámci parku, síce po asfaltovom chodníku, ale pod stromami. Chodník organizátor pozametal, čo som naozaj ocenila.

Bolo skutočne horúco, ani vánok nás nijako nepostrašil a beh bol veľmi vyčerpávajúci. To teplo vysávalo energiu viac ako samotný beh. Pre mňa nová skúsenosť. Taktiež som si uvedomila, ako je dôležité si vedieť udržať vlastné tempo, keď na začiatku ostatní bežci vyštartujú veľkou rýchlosťou, alebo keď ma niekto predbieha. Zistila som, ako je vtedy kľúčové strážiť si ego a myšlienky, a sústrediť sa na vlastný beh, dýchanie a udržanie si správneho štýlu behu.

Priskorý finiš

Keďže sme behali na okruhu 1 km, malo sa odbehnúť 5 kolečiek. Keď som dobiehala štvrté, jeden z organizátorov, ktorý mal na starosti evidenciu toho, kto koľko odbehol mi oznámil, že už končím, že to bolo posledné kolo. Napriek tomu, že mi to bolo divné, lebo som vedela, že mám za sebou len štyri okruhy, som zastala a ostala v cieli. Asi po pol minúte prišiel za mnou s ospravedlnením, že predsalen mi ešte jeden okruh chýba. Tak šup ho, išla som si ho odbehnúť.

Výsledky

Spolu s Andrejom sme sa obaja, každý vo svojej kategórii umiestnili na 4. mieste. V mojom prípade to znamenalo aj tretie miesto od konca 🙂 Ale beriem to jednoznačne pozitívne, nakoľko som zabehla svoj doteraz najlepší čas, t.j. za 31:15. Andrej sa tiež vyjadril, že odbehol svoj najrýchlejší čas, ako doteraz bežal v teniskách, z čoho bol aj značne prekvapený. Mne to bolo jasné 🙂 Ak dáte nohám šancu, dáte im priestor môcť sa plnohodnotne pohybovať, stanú sa časom vašimi krídlami. Keďže však bežal prvýkrát naboso, a pomerne dosť rýchlo, spravili sa mu otlaky, čiže sa už nemohol zúčastniť ďalších disciplín, na ktoré plánoval ísť.

moje vysledky RunFest 2017
moje výsledky; zdroj: http://vysledky.vysledkovyservis.sk
výsledky v kategórii ženy; zdroj: http://vysledky.vysledkovyservis.sk

Po krátkej regenerácii pri fontáne, doplnenia magnézia a tekutín, vybrali sme sa k Draždiaku, kam som sa tešila, ako si za odmenu zaplávam a schladím sa vo vode. Asi prvýkrát nemám z plávania fotku, či video, asi som bola riadne unavená 🙂 Som rada, že som sa tohto podujatia zúčastnila, a ďakujem Andrejovi za jeho podporu, bol to príjemný čas, krásne zážitky a nové skúsenosti. Teším sa na ďalšie podobné podujatia a nové výzvy.

Momenty z pretekov RunFest 3.6.2017 – 5 km naboso

 

Zaujal vás tento článok?

Ak áno, mám veľkú radosť. Ak to tak cítite, poteším sa, ak mu dáte svoj lajk alebo ho budete zdieľať alebo pridáte svoj komentár. Ďakujem. 

Komentáre

Nech sa páči, toto je priestor pre vás.

Sharing

About The Author: Sue-barefooter

Nadšená pre bosé chodenie a beh, otužovanie a zdravý veggie lifestyle. K tomu radosť z fotografovania či zdravého varenia. Veľa ľudí ma inšpirovalo, a ja chcem túto inšpiráciu dávať ďalej.

1 Comments

  1. Pingback:O2 moon run - 6 km beh naboso - barefooter.sk

Leave your comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.