Víkendový výlet do Dublinu – január 2017 (1/4)

Víkendový výlet do Dublinu – január 2017 (1/4)

Featured Video Play Icon

Írsko je moja srdcovka. Každý, kto ma pozná, to vie. Ale než som sa tam dostala, pár rokov mi to trvalo. Vďaka kamarátke, ktorá ma zavolala spraviť si tam víkend, sa môj sen stal skutočnosťou.

Výlet do Dublinu ma zastihol práve v období, keď som začala chodiť naboso. Preto som si nenechala ujsť príležitosť, aby som aj v Írsku zakúsila atmosféru bosého chodenia v mestskom prostredí. Môj výlet do Írska zahrňoval niekoľko „po prvý raz“.


Piatok 20.1.2017 (prvá časť)


Letím. Prvý raz v živote.

Naša cestujúca trojka – Ja, Žužu a Slávka – sme sa stretli na letisku v Bratislave a na odvahu sme si štrgnli. Let nám z bratislavského letiska šiel okolo obeda, bolo síce chladno, ale pekne svietilo slniečko. Let sa posunul o 30 minút, takže sme, podaktorí nervózne čakali v letiskovej bráne. Brána sa otvára, ide sa k lietadlu, adrenalín až v krku. Obava aj radosť šli spolu do lietadla.

Idem do lietadla, prvý krát v živote
Idem do lietadla, prvýkrát v živote 🙂

Áno, bála som sa letu. Ale snažila som sa to brať ako fakt, ktorému sa nedá újsť a zároveň ako príležitosť opäť prekonať nejakú životnú výzvu. Bála som sa, že budem mať v lietadle klaustrofobické tyky, alebo mi bude nepríjemne od žalúdka, alebo že budem celý čas čakať, kedy sa zrútime do mora.

Našťastie nič z toho nebolo. V lietadle bola fajn klimatizácia, čiže nedostatok kyslíka som nepociťovala. Žalúdok som cítila len pri vzlietnutí, ale len na krátko. Keďže som sedela pri okienku, napadli mi samozrejme rôzne katastrofické scenáre, vrátane možnosti odtrhnutého krídla, na ktoré som mala výhľad. Napriek tomu som sa snažila nevenovať im pozornosť a radšej si užívať výhľad. Ten naozaj stál za to. Bolo to ako z iného sveta. Mala som napokon radosť, že som let zvládla v pohode.

Let ponúkal nádherné výhľady
Let ponúkal nádherné výhľady

Prvý raz naboso v lietadle

V lietadle som sa vyzula. Jednak, bolo mi teplo a jednak som sa rozhodla, že keďže je to môj prvý let, nech je naboso. A tiež som chcela potom na írsku zem vstúpiť naboso.

Prvý raz v lietadle, prvý raz naboso
Prvý raz v lietadle, prvý raz naboso

Pristáli sme

Keď sme vystúpili, na letisku nás ovalilo príjemných 8°C, zatiaľ čo sme Bratislavu zanechali v mínusových teplotách. Tak som si povedala, fajn, nebude to hádam také náročné s počasím.

Sme fakt v Dubline! Naozaj sa mi to nechcelo veriť.
Sme fakt v Dubline! Naozaj sa mi to nechcelo veriť.

Prvý raz naboso letisko a eskalátory

Na letisku som naboso zažívala veľa nových podnetov. Letisková dlažba, eskalátory, a posuvné pásy boli príjemné, dobre sa na nich stálo a tiež chodilo. Bola som na nich tiež po prvýkrát. Na letisku si ma obzeralo pár ľudí, aj niekoľko zamestnancov, ale nikto nič nepovedal. Cez všetky kontroly sme prešli v pohode.

Posuvné pásy boli na chodenie prekvapivo príjemné
Pohyblivé chodníky boli na chodenie prekvapivo príjemné; foto: Žužu

Busom k hostelu

Po vybavení sme sa zastavili na kávu v jednom z letiskových barov a trochu dobili naše mobily. Zároveň sme sa snažili zistiť, ktorý autobus by mal stáť pri našom hosteli. Po nejakom čase lúštení cestovných poriadkov na zastávke sme sa nakoniec dostali do autobusu. Šofér o tom hosteli vôbec nepočul, tak sme dúfali, že aspoň ulicu trafíme. V Dubline bolo o hodinu viac, čiže v čase príchodu už začalo slnko pomaly zapadať.

V buse bola podlaha chladná, tak som sa snažila hýbať nohami a nedotýkať sa zeme
V buse bola podlaha chladná, tak som sa snažila hýbať nohami

Za nami v autobuse sedel milý pán, ktorého som sa pre istotu spýtala, či vie, kde je tá ulica, na ktorej chceme vystúpiť. Tak nám ochotne poradil. Z očakávanej 10 minútovej cesty to bola 45-minútová, ale aspoň sme mali peknú okružnú jazdu perifériami mesta, kedy svetlo zapadajúceho slnka vystriedali pouličné lampy.

Zastávku sme trafili a šli sme ešte kúsok pešo po O’Connell street k hostelu, ktorý je situovaný v centre mesta na Blessington street. Hostel bol veľmi príjemne zariadený a čistý, takže sme sa spokojne zložili a ubytovali v našej izbe.

Večerná precházka mestom

Prvý raz Guinness v Írsku

Po ubytovaní sa v hosteli sme sa vydali na prechádzku po centre a potom popri rieke Liffey. Bola už tma. Keďže sme boli hladné, zastavili sme sa na pizzu v reštaurácii po ceste. A mali tam aj Guinness, moje obľúbené pivo. Tak sme neváhali, a pripili si ním prvýkrát v Írsku, a dievčatá si dali aj prvýkrát v živote. Chutil im, čo ma potešilo.

Toto pivo sa najlepšie pije so zatvorenými očami
Toto pivo sa najlepšie pije so zatvorenými očami

Osobný rekord v bytí naboso

Cez rieku Liffey, popri ktorej sme sa večer prechádzali, je v samotnom centre niekoľko mostov. Cez pekný moderný most Samuela Becketta sme sa dostali na druhú stranu a dali spiatočnou cestou späť k hostelu. Kúsok pred mostom som sa obula, už som cítila, že mi začína byť chladno a že mi to na dnes stačilo. Dnes sa mi podaril osobný rekord v chodení a bytí naboso – celkovo to bolo asi sedem hodín. Bola som na seba hrdá, že sa mi to podarilo a ešte k tomu v Dubline.

Prvý deň za nami

Všetky sme po návrate unavené padli na postele, plné zážitkov z dnešného dňa a tešiac sa, čo zažijeme zajtra. Nič netušiace nás v noci zobudil dupot, smiech a spevy vo francúzštine nejakej skupiny mladých ľudí, ktorá sa ubytovala nad nami. Snažila som sa to ignorovať a zaspať. Po nejakom čase sa mi to podarilo. Čo sme zažili nasledujúci deň sa dočítate v druhej časti tohto príspevku.

Unavené nohy po večernom chodení naboso
Unavené nohy po večernom chodení naboso

 

Galéria Výlet do Dublinu 20.1.2017 – piatok

Druhú časť si môžte prečítať tu:

 

Zaujal vás tento článok?

Ak áno, mám veľkú radosť. Ak to tak cítite, poteším sa, ak mu dáte svoj lajk alebo ho budete zdieľať alebo pridáte svoj komentár. Ďakujem. 

Komentáre

Nech sa páči, toto je priestor pre vás.

Sharing

About The Author: Sue-barefooter

Nadšená pre bosé chodenie a beh, otužovanie a zdravý veggie lifestyle. K tomu radosť z fotografovania či zdravého varenia. Veľa ľudí ma inšpirovalo, a ja chcem túto inšpiráciu dávať ďalej.

1 Comments

  1. Pingback:Víkendový výlet do Dublinu - január 2017 (2/4) - barefooter.sk

Leave your comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.